
Jaro jako období žlučníku a jater podle tradiční čínské medicíny
Podle čínského lunisolárního kalendáře začalo jaro 4. února Li chun. První roční období, jaro, je doprovázeno mírnými a slunečnými dny. Je spojeno s obnovou a růstem. Užíváme si první sluneční paprsky, zvířata se probouzejí ze zimního spánku, rostliny obnovují svůj růst. Na energetické úrovni má spojitost se žlučníkem a játry.
Játra jako hlavní orgán prvního ročního období
Příchod jara je v asijských kulturách radostnou událostí, přináší závan čerstvého vzduchu a ohlašuje blížící se slunečné dny. Je důležité věnovat zvláštní pozornost stavu svých jater, naučit se zvládat svůj hněv a přizpůsobit svůj jídelníček potřebám tohoto orgánu a rovněž podpořit činnost žlučníku. Jaro zve ke znovuzrození a novým začátkům.
V tradiční čínské medicíně je každé roční období spojeno s nějakým tělesným orgánem. Jaro patří energii jater, orgánu Zang, který je spojen se žlučníkem (Fu). Játra hrají v čínské medicíně několik rolí. Je to orgán nezbytný pro správné fungování těla, zajišťuje cirkulaci Qi (životní energie) a je zodpovědný za emoce. Přirozeně se podílí na procesu trávení, sekreci a toku luči. Játra také zajišťují ukládání a regulaci krve a řídí fungování šlach. Jejich stav se může projevit zdravím nehtů nebo očí.
Játra, hněv a síla organismu
Velcí klasici tradiční čínské medicíny potvrzují, že existuje vztah mezi orgány a emocemi. Orgán sezóny, játra jsou spojena s hněvem (Nu). Na jaře se hněv projevuje jako nespokojenost, zášť, zuřivost, frustrace a podráždění. Pokud jsou tyto emoce potlačeny, mohou vážně ovlivnit duševní zdraví člověka a celkový stav organismu. Přetrvávají-li příliš dlouho, ovlivňují játra a způsobují stagnaci Qi, což způsobuje problémy, jako jsou bolesti hlavy, zarudnutí kůže, podráždění očí, pocit tepla v hlavě atd. Jaro je období systematické práce s hněvem a emocemi jako celkem. K tomu je vhodné posílit energii jater, meditovat, pracovat na celkové psychohygieně, trávit více času v přírodě, vyrazit třeba na kolečkové brusle nebo jít hikovat.
Akupunktura pro podporu jaterní energie:
Vítr, spojený s játry, je patogenní energie, která je na jaře vládnoucím prvkem. Proniká kůží a napadá svaly a meridiány (energetická centra), způsobuje ztuhlost a svalové kontrakce, mohou se objevovat křeče. Tato patogenní energie způsobuje hyperaktivitu Qi jater. K zahnání větru doporučuje čínská medicína použití akupunktury. Základním principem tohoto léčebného ošetření je, že jakákoli nerovnováha nebo porucha pochází z blokády oběhu energie. Změna ročních období navíc oslabuje imunitní systém. Proto je důležité posilovat svou přirozenou obranyschopnost.
Výběr rostlin na jaro a podporu žlučníku a jater
Zima je obdobím přebytku, jaro nás vybízí k detoxikaci těla, abychom jej očistili od toxických látek nahromaděných během chladných dní. V rámci očisty je v tradiční čínské medicíně široký výběr léčivých rostlin:
- Qing zhuo tang (Detox Formula) je složená z pěti rostlin, její receptura hloubkově odstraňuje nečistoty a čistí vnitřní orgánové systémy, aby podpořila přirozenou očistu těla.
- Bi xie qu shi tang eliminuje toxicitu a odvádí přebytečnou vodu z organismu.
- Pu gong ying (Pampeliška) je vysoce ceněná rostlina, která detoxikuje plíce a zklidňuje citlivou dýchací soustavu. Umožňuje celkovou očistu organismu.
- Wu wei xiao du yin (Detoxikační bylinný čaj): bojuje s toxickým horkem a pročišťuje tělo, aby skoncovalo s bolestmi v krku a močovými protížemi.
- Yu ping feng san je receptura tradiční čínské medicíny, která posiluje přirozenou obranyschopnost, aby překonala výzvy změny sezóny. Chrání tělo před vnějšími útoky a zmírňuje alergické reakce.
- Xin yi hua (poupata magnólie) pomáhají bojovat proti sezónním alergiím, které jsou zvláště rozšířené na jaře, a zajišťují pohodlí dýchacího systému.
- Huang qi (Astragalus) stimuluje přirozenou obranyschopnost a obnovuje tonus těla. Doporučuje se také, aby vám pomohl vyrovnat se se změnou ročních období a předcházet jejím dopadům na vaše zdraví (únava, stres, poruchy spánku, vypadávání vlasů, nízká morálka, nedostatek celkové energie atd.).
Co doporučuje čínská medicína
Kromě rostlinných přípravků ve formě potravinových doplňků doporučuje čínská dietetika v jarní sezóně, přizpůsobit naši stravu právě probíhajícímu období. Na jaře je vhodné se věnovat pohybu, ale ne v nadměrné míře. Procházky jsou ideálním startem pro rozproudění energie. Doporučuje se také zvolit potraviny, které podporují cirkulaci Qi v těle a chrání slezinu a žaludek. Proto na začátku jara upřednostňujte energeticky neutrální až vlažná jídla.
- Z chutí zvolíme spíše kyselou, která má propojení s játry. Upřednostňujte citrusy, bobule, ibišek (ten je mimochodem silně detoxikační a odvodňuje, takže napomáhá eliminaci toxinů z těla).
- Na jaře upřednostňujte jídla jako lilek a žampiony. Nejvhodnějším způsobem vaření je restování na oleji. Tento způsob vaření pomáhá zachovat nutriční hodnotu jídla.
- Vyberte si zelené potraviny, zlepšují trávicí funkce a stimulují krevní oběh. Upřednostňujte zeleninu, jako je chřest, hlávkový salát, brokolice, kapustičky, můžete si zajít nasbírat i medvědí česnek, mladé kopřivy.
Zdroje: my.clevelandclinic.org, yosan.edu, pmc.ncbi.nlm.nih.gov
Autor: Pavlína Klaudová