Stalking
Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale také prostřednictvím telefonu, především SMS, případně e-mailů.
Slovo stalking je poměrně novým výrazem. Je chápáno jako zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které u oběti snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost. Jinak řečeno, pod anglickým pojmem "stalking" si lze představit různé varianty pronásledování oběti, často expartnera zhrzeného odmítnutím.
Projevy stalkingu
- Časté volání nebo SMS (v jakékoli denní i noční době)
- Časté psaní dopisů nebo e-mailů
- Neustálé držení se v blízkosti oběti
- Vytrvalé pronásledování a vyvolávání „náhodných“ setkání
- Snaha dostat se do kontaktu nebo zůstat v kontaktu s obětí za pomoci třetí osoby, např. na pracovišti, u příbuzných nebo přátel
- Zasílání nechtěných dárků, květin
- Špinění cti šířením různých lží
- Zanechávání vzkazů u vstupních dveří, na autě atd.
- Náhlé podnikání stejných volnočasových aktivit
- Objednávání zboží nebo služeb jménem oběti
- Vloupání se do domu oběti
- Ničení majetku oběti
Kdo jsou stalkeři
Podstatou je to, že agresor - stalker - je osoba, kterou uspokojuje týrat druhé.
Zde je třeba rozlišit dvě situace:
- Oběť osobu agresora zná a ví, o koho jde, nebo ho sice zná, ale netuší, že právě tato osoba je agresorem. Může se jednat o bývalého partnera (partnerku), přítele, ale také např. spolupracovníka v zaměstnání. Agresor přiznává svou totožnost.
- Agresor oběť více méně nezná: jde tu typicky o obtěžování celebrity - veřejně známé osoby jedním z obdivovatelů apod.
Typy stalkerů
Odmítnutý pronásledovatel (REJECTED STALKER)
Tato osoba se dopouští pronásledování v důsledku rozčarování a roztrpčení z ukončeného vztahu. Může jít o vztah intimní, rodinný, pracovní či obchodní, není výjimkou ani vztah terapeutický. Chování stalkera je následkem jeho touhy obnovit vztah nebo je odplatou za odmítnutí.
Hledač intimity (INTIMACY SEEKER )
Tento typ touží po vztahu s osobou, která ho zaujala. Předpokládá, že bude její city opětovat. Obvykle si vybírá osoby cizí nebo povrchně známé. Z jejich řad se rekrutuje většina pronásledovatelů celebrit. Neusilují primárně o sexuální vztah, ale dominuje touha po akceptaci uctívanou osobou, např. celebritou. Pronásledovatelé tohoto typu mívají obvykle prázdný život, smyšlený vztah je zpravidla jediným "vztahem" v jejich momentálním životě.
Nekompetentní nápadník (INCOMPETENT SUITOR)
Tento typ chce nějaký poměr, ale nehledá intimitu ani opětovný vztah, ale hledá rande nebo sexuální schůzku. Tuto skupinu tvoří sociálně a interpersonálně málo způsobilí jedinci.
Zlostný pronásledovatel (RESENTFUL STALKER)
Svou oběť úporně pronásleduje kvůli skutečnému či domnělému zranění, újmě, kterou mu oběť přivodila. Tito stalkeři vynikají ve vyhrožování a zastrašování, bývají až kverulantsky vytrvalí. Obtěžování jim přináší satisfakci, jde jim o moc a kontrolu nad obětí
Predátorský pronásledovatel (PREDATORY STALKER)
Jeho cílem je útočné až sexuálně agresivní chování. Vyznačuje se systematičností v postupech, sbírá informace o oběti, fantazíruje o útoku. Je nutno dodat, že líčené vzorce chování se vyskytují i u některých sexuálních pachatelů.
Setkali jste se ve svém okolí se stalkingem?
Autor: Lucie Regenermelová