Nadměrné slunění a jeho následky
Kůže je největším lidským orgánem a má mnoho důležitých funkcí, tudíž bychom se měli zajímat o její ochranu, pečovat o ni a vědět, co jí škodí. Je důležitým vylučovacím orgánem, díky ní vnímáme teplo, tlak i bolest, působením slunečního záření kůže vytváří také vitamín D. První paprsky po dlouhé zimě jsou tak rozhodně tělu prospěšné a nevadí ani rozumné opalování. Přemíra slunce však rozhodně může znamenat i vážný problém.
Hebká a do bronzova opálená pokožka - pro mnoho lidí symbol přitažlivosti, zdraví a krásy. Nadbytek slunečního záření však dokáže závažně poškodit zdraví, zejména právě kůži. I kůži tak můžeme vystavovat riziku vzniku nádorových onemocnění.
Jak moc může UV záření poškodit pokožku?
Všichni už jsme to jistě někdy s opalováním přehnali a víme, jak se takové spálení při opalování může projevit. Nadměrné opalování způsobuje poškození kůže, které se projevuje nejdříve jako zčervenání, opakované časté opalování pak vyvolává předčasné stárnutí kůže. Nejhorším následkem takového poškození kůže je však vznik nádoru, nejnebezpečnějším z nich je pak maligní (zhoubný) melanom. Zároveň často dochází k zánětu spojivek, někdy i k zánětu rohovky. Častými následky přílišného opalování a pobytu na slunci je také úpal a úžeh. Úpal je projevem celkového přehřátí organismu, úžeh vzniká přímým působením slunečního záření na hlavu a tělo. V obou případech jsou hlavními příznaky nevolnost, zvracení, slabost, teplota a bolesti hlavy.
Co je to fototyp a jak chránit mateřská znaménka při opalování?
Fototyp je dán intenzitou pigmentace, tedy množstvím a rozvrstvením melaninu v kůži a je hodnocen podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu či časně letnímu polednímu slunečnímu záření. To pak záleží také na pigmentaci kůže a barvě očí a vlasů. Vnímavost k účinkům UV záření se hodně liší právě podle barvy pleti - tzv. fototypu. Existují čtyři druhy fototypu, od světlé a velmi citlivé pokožky až po snadno hnědnoucí kůži (více odolnou proti spálení). Je důležité pamatovat také na kůži náchylnou k tvorbě pih a na mateřská znaménka, která bychom rozhodně neměli vystavovat dlouhodobému slunečnímu záření a měli bychom jim poskytovat dostatečnou ochranu ve formě kvalitních opalovacích a hydratačních krémů.
Látky z opalovacích krémů škodí zdraví. Jak na bezpečné opalování?
Kožní nádory a maligní melanom
Na kůži vzniká velké množství různých druhů pih, výrůstků a nádorů. Mnohé z nich jsou nezhoubné, působí pouze kosmetický problém. Nadměrné poškození kůže slunečním zářením však může znamenat i zhoubný nádor, tedy rakovinu kůže. Ty jsou u lidí nejpočetnějšími zhoubnými nádory vůbec. Nejnebezpečnější formou kožní rakoviny je maligní melanom, který se zpočátku projevuje na první pohled nenápadnou skvrnkou a může končit rozsáhlými orgánovými metastázami. Jde o jediný nádor, za který si člověk může sám. O život přijde ročně zhruba 130-170 žen a 170-190 mužů.
Sluneční záření je tzv. elektromagnetické záření, jenž má schopnost odrazu, a proto se můžeme opálit i pod mraky, a to tzv. odraženým zářením. Podobně vysoké procento záření odráží sníh (asi 80 %), voda asi 50 % a písek asi 25 %. Důležitou ochranou tak zůstávají kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.
Úpal a úžeh na dovolené - první pomoc a prevence
Autor: Veronika Tůmová